Alarm nga mish i derrit në Britani: 60 pacientë të infektuar me hepatit

Publikuar tek: bota, më 19:25 20-08-2017 Alarm nga mish i derrit në Britani: 60 pacientë të infektuar me hepatit

Shëndeti Publik në Britaninë e Madhe ka ngritur alarmin se mijëra konsumatorë të prodhimeve me mish derri, mund të jenë infektuar me hepatit.

Një supermarket në Britani mund të ketë infektuar mijëra njerëz me hepatit pa vetëdije”, – thuhet në deklaratën e Shëndetit Publik.

Sipas studiuesve, virusi mund të jetë transmetuar nga prodhimet e bëra me mish derri të prodhuara në Holandë dhe Gjermani.

Ky shqetësim ka ardhur pasi studiuesit që po merreshim me të dhënat rreth ushqyerjes së 60 pacientëve, kur zbuluan se ata ishin të infektuar nga HEV63-2 të hepatitit E.

Po ashtu mësohet se virusi mund të prekë organe apo inde të tjera pasi çdo vit infektohen rreth 200 mijë britanikë nga mishi i derrit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Planifikuan atentat me bombë, Policia turke ekzekuton 1 anëtar të ISIS arreston 4 të tjerë
Horror: Gruaja ndahet më dysh në ashensorin e spitalit »
Article Logic
Execution time: 0.012359142303467
array(1) { ["section"]=> string(76) "alarm-nga-mish-i-derrit-ne-britani-60-paciente-te-infektuar-me-hepatit-89656" }