Alarm nga virusi Zika, shkakton 3 viktima në Venezuelë, 319 raste të konfirmuara (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 11:47 12-02-2016

Virusi Zika ka shkaktuar 3 viktima në Venezuelë, siç ka thënë në deklaratën e tij Presidenti i vendit Nicolas Maduro. Ai ka deklaruar se “Venezuela ka në këtë moment 319 raste të konfirmuara, 68 raste të komplikuara, ndërsa ne kemi 3 vdekje për shkak të virusit Zika, në nivel kombëtar”.

Maduro ka deklaruar edhe se numri i të dyshuarve me infeksionin e virusit Zika ka arritur 5.221, nga data 5 Nëntor të 2015-së deri në datën 8 shkurt të 2016-së. Ndërkohë, doktorët ende nuk e kanë kuptuar rolin e saktë të virusit Zika, raporton CNN.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, nga ana e saj ka thënë se virusi Zika është bërë shkakt për një gjendje emergjence shëndetësore globale. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fotoja e një qytetari italian po i mahnit dhe trondit të gjithë: Mario Monti pret ulur në shkallët e një spitali
Ndalohet sulmi i Al-Qaedas në burgun e Pakistanit, arrestohen 97 anëtarë të organizatës terroriste »
Article Logic
Execution time: 0.0102379322052
array(1) { ["section"]=> string(90) "alarm-nga-virusi-zika-shkakton-3-viktima-ne-venezuele-319-raste-te-konfirmuara-video-32388" }