Alarm për cunami pas tërmetit 7.1 ballë në Zelandën e Re, nis evakuimi i disa zonave

Publikuar tek: bota, më 19:51 01-09-2016 Alarm për cunami pas tërmetit 7.1 ballë në Zelandën e Re, nis evakuimi i disa zonave

Autoritetet në Zelandën e Re kanë lëshuar alarmin për cunami pas një tërmeti të fortë 7.1 ballë të shkallës rihter rreth 130 kilometra në verilindje të Te Araroa.

Deri tani nuk raportohet për viktima apo dëme materiale. Lëkundjet janë ndjerë në disa qytete nga  Northland deri në Canterbury.

Scresdf44ghhjhshot_1.jpg

Mbrojtja Civile ka urdhëruar evakuimin e disa zonave pas rrezikut për një cunami potencialisht të mundshëm. Rreth 30 minuta më parë është raportuar për tërheqjen e detit dhe krijimin e dallgëve 30cm të larta në East Cape.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Emigranti shqiptar në Detroid qëllohet për vdekje nga grabitësi në biznesin e tij (Foto)
Sateliti që shpërtheu sot ishte i Facebook dhe kushtonte plot 195 milion dollarë »
Article Logic
Execution time: 0.011593103408813
array(1) { ["section"]=> string(89) "alarm-per-cunami-pas-termetit-7-1-balle-ne-zelanden-e-re-nis-evakuimi-i-disa-zonave-51599" }