Alarmant numri i grave të bëra “synet”, rreth 128 milionë i nënshtrohen

Publikuar tek: bota, më 13:46 12-05-2015 Alarmant numri i grave të bëra “synet”, rreth 128 milionë i nënshtrohen

Vazhdon të rritet numri i grave të bëra synet të cilat bien dakort me këtë praktikë duke e justifikuar me arsye fetare.

 Vetëm 1/3-ta e operacioneve të “synetllëkut” realizohen nga doktorët ndërkaq numri më i madh i këtyre operacioneve vijnë nga vendet e Afrikës dhe Lindjes së Mesme.

Rrreth 125 milonë gra që bëhen “synet” vijnë nga 29 vendet afrikane dhe Lindja e Mesme, ndërsa  3 milonë gra të tjera janë në vende të tjera të botës.

Ministri i Shëndetësisë në Egjipt tha se 1 në 4 gra të bëra synet nëpër botë i përket Egjiptit dhe shtoi se shifrat në zonat rurale janë edhe më alarmanete.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012884855270386
array(1) { ["section"]=> string(74) "alarmant-numri-i-grave-te-bera-synet-rreth-128-milione-i-nenshtrohen-10966" }