Alarmant numri i grave të bëra “synet”, rreth 128 milionë i nënshtrohen

Publikuar tek: bota, më 13:46 12-05-2015 Alarmant numri i grave të bëra “synet”, rreth 128 milionë i nënshtrohen

Vazhdon të rritet numri i grave të bëra synet të cilat bien dakort me këtë praktikë duke e justifikuar me arsye fetare.

 Vetëm 1/3-ta e operacioneve të “synetllëkut” realizohen nga doktorët ndërkaq numri më i madh i këtyre operacioneve vijnë nga vendet e Afrikës dhe Lindjes së Mesme.

Rrreth 125 milonë gra që bëhen “synet” vijnë nga 29 vendet afrikane dhe Lindja e Mesme, ndërsa  3 milonë gra të tjera janë në vende të tjera të botës.

Ministri i Shëndetësisë në Egjipt tha se 1 në 4 gra të bëra synet nëpër botë i përket Egjiptit dhe shtoi se shifrat në zonat rurale janë edhe më alarmanete.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020377159118652
array(1) { ["section"]=> string(74) "alarmant-numri-i-grave-te-bera-synet-rreth-128-milione-i-nenshtrohen-10966" }