ALARMANTE! OBSH: Çdo vit vdesin 1.2 milionë adoleshentë në të gjithë botën, këto janë shkaqet

Publikuar tek: ekonomi, më 11:55 17-05-2017 ALARMANTE! OBSH: Çdo vit vdesin 1.2 milionë adoleshentë në të gjithë botën, këto janë shkaqet

Alarmante janë shifrat e publikuara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë ku thuhet se mbi 3,000 adoleshentë vdesin çdo ditë nga shkaqe kryesisht të parandalueshme.

Bëhet fjalë për rreth 1.2 milion adoleshentë të vdekur çdo vit.

Sipas raportit, shkaktarët kryesorë të vdekjes së adoleshentëve janë plagët në trafikun rrugor, infeksionet respiratore dhe vetëvrasjet.

“Shumica e këtyre vdekjeve mund të parandalohen me shërbime të mira shëndetësore, edukim dhe mbështetje sociale. Por, në shumë raste, adoleshentët që vuajnë nga çrregullime mendore, përdorimi i substancave ose kequshqyerja, nuk mund të marrin masa parandaluese ose kujdes, sepse shërbimet e tilla nuk ekzistojnë ose ata nuk dinë për to”, thuhet në raportin e OBSH-së.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021066904067993
array(1) { ["section"]=> string(96) "alarmante-obsh-cdo-vit-vdesin-1-2-milione-adoleshente-ne-te-gjithe-boten-keto-jane-shkaqet-78929" }