ALARMANTE, rritet numri i të prekurve nga kanceri në Shqipëri, ja shifra

Publikuar tek: aktualitet, më 12:23 18-08-2018 ALARMANTE, rritet numri i të prekurve nga kanceri në Shqipëri, ja shifra Foto ilustruese

Ushqimet, uji, shërbimet dhe çdo gjë tjetër që ka lidhje me shëndetin, duket sikur po e ndihmon edhe më shumë kancerin të përhapet  në Shqipëri.

Sipas raportit të Institutit të Shëndetit Publik, në Shqipëri çdo vit preken nga kanceri 7 mije persona.

Studimi është marrë vetëm nga të dhënat e spitalit publik, po shifra është akoma shumë më e madhe po të marrim parasysh edhe spitalet private dhe ato që i kryejnë analizat jashtë vendit.

Duke kryer një veprim matematikor numri mundet të jete dhe më shumë se 12 mijë persoan të prekur nga kanceri në vit.

Siç duket shteti duhet të marrë masa të menjëhershme për parandalimin e kësaj katastrofe.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përgjimet e telefonatave, reagon Salianji: Rama komenton fustanet e grave jo lidhjet e deputetëve të tij me bandën e SHULLAZIT
‘Koncesionet, kancer që po e ha Shqipërinë’, Vasili: Italia i anulloi, qeveria e Tiranës vazhdon hajdutërinë »
Article Logic
Execution time: 0.011056900024414
array(1) { ["section"]=> string(77) "alarmante-rritet-numri-i-te-prekurve-nga-kanceri-ne-shqiperi-ja-shifra-131484" }