Alarmante, UNICEF paralajmëron: Mijëra fëmijë do të vdesin nëse nuk trajtohen së shpejti

Publikuar tek: bota, më 10:23 19-07-2016 Alarmante, UNICEF paralajmëron: Mijëra fëmijë do të vdesin nëse nuk trajtohen së shpejti

Rrth 1 milion fëmijë të cilët jetojnë në Borno, Nigeri, pjesë kjo e kontrolluar më parë nga Boko Haram, nuk janë të ushqyer siç duhet.

Nëse këta fëmijë nuk trajtohen së shpejti, atëherë ata do të vdesin ka paralajmëruar UNICEF.

Në zonat e kontrolluara nga militantet e Boko Haram, njerëzit janë lënë pa ujë, ushqim dhe gjëra sanitare.

Rebelimi shtatë vjeçar i këtij grupi ka lënë rreth 20,000 persona të vdekur dhe me shumë se dy milion të zhvendosur.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tawian, autobusi shpërthen në flakë: Të paktën 26 turistë të vdekur
Turqia dorëzon dosjen për ekstradimin e Gulen, Yildirim-SHBA-së: A kërkuat prova kur u rrëzuan kullat binjake? »
Article Logic
Execution time: 0.0091221332550049
array(1) { ["section"]=> string(92) "alarmante-unicef-paralajmeron-mijera-femije-do-te-vdesin-nese-nuk-trajtohen-se-shpejti-47065" }