Alarmi, 60 milion njerëz në botë rrezikohen nga prania e arsenikut në ujë

Publikuar tek: bota, më 18:44 24-08-2017 Alarmi, 60 milion njerëz në botë rrezikohen nga prania e arsenikut në ujë

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka ngritur alarmin se 60 milionë njerëz janë të rrezikuar në nga prania e arsenikut në ujë në Pakistan.

Raportohet se analizat e ujit në këtë vend kanë dalë në rezultate alarmante, pasi niveli i arsenikut në ujëra është shumë herë më i lartë se sa shifra e lejuar nga OBSH. Arseniku në ujë mund të lejohet deri në 10 mikrogramë për litër, ndërsa në Pakistan qeveria e ka lejuar 50 mikrogramë për litër.

Arseniku është element gjysmëmetal i gjendur në të gjithë botën, i cili kur merret në doza të larta në trupin e njeriut çon deri në vdekjen e njerëzve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dogjën të gjallë shqiptarin në makinë, dënohen dy adoleshentët britanikë
Terror në SHBA, i moshuari me armë në dorë thërret "ka bos të ri në qytet" dhe hap zjarr ndaj qytetarëve »
Article Logic
Execution time: 0.022258043289185
array(1) { ["section"]=> string(78) "alarmi-60-milion-njerez-ne-bote-rrezikohen-nga-prania-e-arsenikut-ne-uje-90085" }