Alarmi, brenda 30 vitesh mund të mos prodhohet më çokollatë

Publikuar tek: bota, më 20:45 03-01-2018 Alarmi, brenda 30 vitesh mund të mos prodhohet më çokollatë

Prodhimi i çokollatës natyrale mund të përfundojë brenda 30 vitesh.

Alarmin e kanë dhënë disa ekspertë të fushës që janë duke u marrë me çështjen e prodhimit të çokollatës natyrale në Bregun e Flidishtë dhe Gana.

Ata cilësojnë si faktore kryesorë për këtë shkak rritjen e temperaturës globale dhe ndryshimet e shpeshta klimaterike, raporton The Sun.

Sipas ekspertëve bima e kakaos është duke u zhdukur në disa rajone në këto dy vende dhe brenda 30 vitesh mund të zhduket krejtësisht.

Aktualisht bima e kakaos prodhohet në vendet tropikale, në të cilat nëse ndryshimet klimatike do të vazhdojnë do të jetë gati e pamundur mbjellja e këtyre bimëve. /newsbomb.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01124906539917
array(1) { ["section"]=> string(65) "alarmi-brenda-30-vitesh-mund-te-mos-prodhohet-me-cokollate-105321" }