‘Alarmi i kuq’, përmbytje dhe rrëshqitje dheu, 73 të vdekur

Publikuar tek: aktualitet, më 14:38 16-08-2018 ‘Alarmi i kuq’, përmbytje dhe rrëshqitje dheu, 73 të vdekur

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e mëdha të musoneve në shtetin jugor të Kerala kanë shkaktuar 73 viktima, kanë mbyllur një aeroport dhe kanë zhvendosur më shumë se 85.000 persona.

Pjesa më e madhe e viktimavae u mbuluan nga dherat pas rrëshqitjet e tokës.

Aeroporti Ndërkombëtar i Cochin, një nga më të ngarkuarit në Indi, është mbyllur deri më 18 gusht për shkak se është përmbytur pista.

Departamenti meteorologjik i Indisë ka lëshuar "alarmin e kuq".

Operacionet e shpëtimit ndodhen në vendngjarje.

"Jemi dëshmitarë të diçkaje që kurrë nuk ka ndodhur më parë në historinë e Kerala," tha ministri Pinarayi Vijayan.

Ai shtoi se hapja e një dige nga Tamil Nadu e kishte bërë situatën edhe më të keqe.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Fluks automjetësh në Qafë Botë, turistët bllokohen 4 orë në rradhën kilometrike
I theu këmbët POLICIT, Apeli kthen në qeli 37 vjeçarin (EMRI- NGJARJA) »
Article Logic
Execution time: 0.011140108108521
array(1) { ["section"]=> string(62) "alarmi-i-kuq-permbytje-dhe-rreshqitje-dheu-73-te-vdekur-131312" }