Alarmi i zyrtarit: 20 mijë militantë të etur për gjak midis refugjatëve sirianë

Publikuar tek: bota, më 13:58 15-09-2015 Alarmi i zyrtarit: 20 mijë militantë të etur për gjak midis refugjatëve sirianë

Sipas një zyrtari të lartë, rreth 2% e 1.1 milionë refugjatëve sirianë janë militantë të Shtetit Islamik.

Të paktën 20 mijë militantë të etur për gjak kanë infiltruar kampet e refugjatëve sirianë dhe po tentojnë të futen në Europë.

Ministri i Arsimit në Liban, Elias Bou Saab tha se rreth 2% apo 20,000 militantë jetojnë në kampet e refugjatëve duke pritur të nisen për në Europë. Ai tha se ekziston një plan i fshehtë që militantët të mbërrijnë në vende të ndryshme europiane nga Mesdheu ndërmjet rrugës që ndjekin edhe refugjatët e tjerë.

“Mund të jenë 2% e tyre të infiltruar dhe janë një numër i rëndësishëm. Po ashtu rreth 2-3% e militantëve janë të fshehur midis refugjatëve në kampet tona”, tha Saab.

Po të njëjtin alarm e ka dhënë edhe Papa Françesku i cili tha se “militantë të pamëshirshëm e barbarë mund të jeën midis refugjatëve, e tashmë kanë mbërritur në Europë”.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01826286315918
array(1) { ["section"]=> string(84) "alarmi-i-zyrtarit-20-mije-militante-te-etur-per-gjak-midis-refugjateve-siriane-20829" }