Alarmi, ngrohja globale rrit fluksin e refugjatëve në Europë

Publikuar tek: bota, më 12:34 22-12-2017 Alarmi, ngrohja globale rrit fluksin e refugjatëve në Europë

Ndërkohë që emetimet globale të gazrave serë vazhdojnë të rriten në shkallën e tyre aktuale, vendet europiane do të përballen me një fluks masiv refugjatësh.

Në mes të një debati mbi politikën e migracionit evropian, artikulli i Shkencor që korrespondon me evoluimin e temperaturës globale dhe numrin e aplikimeve për azil në 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Sipas një analize të botuar dje nga Universiteti i Kolumbisë gjendja klimatike e këtyre vendeve lidhur me ngrohjen globale është një ndër shkaqet kryesore të emigrimit të azilantëve.

Sipas Le Monde Evropa merr rreth 351 000 dosje aplikimi për azil në vit, dhe pjesa më e madhe e këtyre dosjeve vijnë nga vende të cilat janë aktualisht të prekur nga ngrohja globale në një shkallë më të lartë.

Edhe këtë vit parashikohet që kjo valë refugjatësh të shtohet për arsye të këtij fenomeni. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbyllet zyrtarisht Gjykata e Hagës
Situata rrënqethëse, 1000 ditë luftë civile në Jemen (PAMJE TË RËNDA) »
Article Logic
Execution time: 0.011368989944458
array(1) { ["section"]=> string(66) "alarmi-ngrohja-globale-rrit-fluksin-e-refugjateve-ne-europe-104000" }