Alarmi/ The Guardian: HEC-et, Shqipëria një kërcënim për gjithë Ballkanin

Publikuar tek: aktualitet, më 12:18 22-02-2015 Alarmi/ The Guardian: HEC-et, Shqipëria një kërcënim për gjithë Ballkanin

Gazeta “The Guardian” ka publikuar një shkrim investigativ, nëpërmjet të cilit jep alarmin për rrezikun që i kanoset Ballkanit nga ndërtimi i mijëra hidrocentraleve. Sipas investigimit të “The Guardian” projekti i HEC-it të Kalivacit  ka shpyllëzuar 56 hektarë dhe ndërtimi i tij mund të shndërrohet në një kërcënim për gjithë Ballkanin. 

Sipas dokumentave të publikuara nga gazeta, janë mbi 2 mijë diga në ndërtim që mund të kenë impakt shkatërrues në ekosisteme e sa i takon Shipërisë thotë se janë duke u ndërtuar (ose janë në proces ndërtimi)  qindra hidrocentrale edhe në zonat e shpallura si të mbrojtura.

"Në lumin e Vjosës po tentohet të ndërtohen 8 diga nga kompani të huaja dhe qeveria shqiptare po mundohet në mënyrë private që t’i rezistojë këtyre tentativave”, raporton gazeta “The guardian” në investigimin  e saj.

 Ajo i referohet edhe deklaratës së kryeministrit Rama për faktin që në 6 muajt e parë të qeverisjes nuk kalonte asnjë ditë pa marrë një telefonatë nga kompanitë shqiptare, europiane apo amerikane që i kërkonin ndërtimin e hidrocentraleve në shqipëri.

The Guardian raporton se kryeministri Rama i ka kërkuar BERZH të financojë ndërmarrjet e vogëla bujqësore në vend të hidrocentraleve por nuk ka marrë një përgjigje pozitive.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dr.Flori vdiq nga kokaina
Hedhin në erë farmacinë pronë e Bashkim Tahirit, babait të ministrit të Brendshëm »
Article Logic
Execution time: 0.011388063430786
array(1) { ["section"]=> string(75) "alarmi-the-guardian-hec-et-shqiperia-nje-kercenim-per-gjithe-ballkanin-4109" }