Alarmohet Serbia: “Simboli i Beogradit” nuk është serb, por një shqiptar me plis (FOTO)

Publikuar tek: rajon, më 11:29 27-07-2017 Alarmohet Serbia: “Simboli i Beogradit” nuk është serb, por një shqiptar me plis (FOTO)

Mediat serbe kanë zbuluar një “tradhti” të skulptorit të famshëm kroat, Ivan Meshtriviq, i cili në përmendoren e njohur të “Fitimtarit të Beogradit“ (Beogradski Pobednik) është një shqiptar me plis.

Sipas tyre, ky ishte një mashtrim i madh që i është bërë popullit serb.

Kjo përmendore me dekada të tëra e ka fshehur mashtrimin e madh, që trimi me shikimin e tij drejt Cerit, ishte një shqiptar me plis. Mediumi serb “Dveri srpske” shkruan se Ivan Meshtroviqi jo vetëm që kishte punuar kundër serbëve, por edhe në gjithë këtë tollovi ishin të përzier edhe Josip Broz Tito, Alojz Stepinac, komunistët, ustash, Njegoshi etj, shkruan inaonline.

“Arsyeja themelore për ndërtimin e shtatores, e cila para Luftës së Dytë Botërore është quajtur “Fitimtari i Kosovës” nuk ishte, sipas tyre, që ai të bëhet simbol i Beogradit, por të bëhet një përmendore dedikuar çlirimit përfundimtar të Serbisë nga Turqia, dhe si e tillë u zbulua më 7 tetor 1938 në një lartësi të caktuar në tarracën e Kalemegdanit”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073230266571045
array(1) { ["section"]=> string(87) "alarmohet-serbia-simboli-i-beogradit-nuk-eshte-serb-por-nje-shqiptar-me-plis-foto-87504" }