Albin Kurti: Këto tre dekada janë karakterizuar nga një lloj dominimi nga shtetet fqinje ndaj shteteve tona

Publikuar tek: rajon, më 19:42 28-11-2020 Albin Kurti: Këto tre dekada janë karakterizuar nga një lloj dominimi nga shtetet fqinje ndaj shteteve tona

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti ditën e sotme ka zhvilluar një takim online me pedagogen Mrika Limani Myrtaj, Enis Sulstarova pedagod dhe zyrtari i VV dhe Ziadin Sela kryetar i partisë Aleanca për Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut.

Ata kanë zhvilluar një bashkëbisedim mbi temën ‘Si janë dhe si duhet të veprojnë shqiptarët nga perspektiva e 28 nëntorit 1912’.

Kurti në fjalë e tij është shprehur se kanë alternuar programin dhe planin politik te VV, teksa është shprehur se këto tre dekadat e fundit ga një lloj dominimi nga shtetet fqinje ndaj shteteve tona.

“Kemi alternuar programin dhe planin politik te VV me një qeverisje ku kemi bashkangjitur sfidat e kohes. Do të njësohet me rikthimin në qeveri dhe e mendojnë si një kontribut. Për të dalë në një anë të cinizmit të këtyre tre dekatave që është karakterizuar nga një lloj dominimi dhe nga shteti i fqinjeve ndaj shteteve tona. Relizimi është vizioni ynë për të ardhmen.  Të rritet numri i të punësuarve. Ta lidhim arsimin me ekonominë teorinë me praktikën do ta forcojmë .

Atdhetarim në politikat mjkedisore përfshirë duhet të përdoren aq sa mos prishet ekulibri pra nëse e duam vendin tonë si një banesë duhet të ketë një dysheme të fortë dhe një kulm mbrojtës mjedisor. Të shohim nga e ardhmja,” tha Kurti ndër të tjera.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkatërrohet banda kriminale në Greqi, arrestohet 14 persona (DROGA VINTE NGA SHQIPËRIA)
Të larta shifrat e Covid-19 në Greqi, 121 viktima dhe mijëra raste të reja (SHIFRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.010925769805908
array(1) { ["section"]=> string(113) "albin-kurti-keto-tre-dekada-jane-karakterizuar-nga-nje-lloj-dominimi-nga-shtetet-fqinje-ndaj-shteteve-tona-229469" }