Aleksandër Lukashenko betohet 'fshehurazi' si president i Bjellorusisë

Publikuar tek: bota, më 11:22 23-09-2020 Aleksandër Lukashenko betohet 'fshehurazi' si president i Bjellorusisë Presidenti Aleksandër Lukashenko

Presidenti Bjellorus Aleksandër Lukashenko është betuar për një mandat të gjashtë, njofton agjencia zyrtare e lajmeve Beltra.

Betimi u bë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Qindra zyrtarë të lartë të qeverisë thuhet se ishin të pranishëm në ceremoninë e mbajtur në kryeqytetin, Minsk. Ceremonia normalisht do të ishte publikuar paraprakisht si një event shtetëror. Sidoqoftë, fitorja e diskutueshme e zgjedhjeve nga Lukashenko në 9 gusht ka shkaktuar javë të tëra protesta në të gjithë Bjellorusinë.

Lukashenko ka në pushtet 26 vjet dhe opozita thotë se zgjedhjet ishin të manipuluara. Pjesa më e madhe e bashkësisë ndërkombëtare ka hedhur poshtë gjithashtu pretendimin e Lukashenkos se ai fitoi zgjedhjet me 80% të votave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013160943984985
array(1) { ["section"]=> string(75) "aleksander-lukashenko-betohet-fshehurazi-si-president-i-bjellorusise-221339" }