Aleksandër Lukashenko u betua 'fshehurazi' si president i Bjellorusisë, rikthehen protestat e dhunshme (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 19:36 23-09-2020 Aleksandër Lukashenko u betua 'fshehurazi' si president i Bjellorusisë, rikthehen protestat e dhunshme (FOTO)

Pas betimit fshahurazi të presidentit të Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko, me mijëra protestues kanë dalë në rrugë.

Qytetarët kanë dala në rrugët e Minskut për të protestuar, pasi janë kundër betimit të presidentit. Mediat e huaja bëjnë me dije se është përdorur ujë me presion për të bërë të munduar shpërndarjen e turmës, ndërsa policia ka nisur dhe arrestimin e protestuesve.

Kujtojmë që fitorja e diskutueshme e zgjedhjeve nga Lukashenko në 9 gusht ka shkaktuar javë të tëra protesta në të gjithë Bjellorusinë.

Ndërsa tani që presideni është betuar kjo ka sjellur një zemërim tek protestuesit të cilët kanë vërshuar rrugëve.

Lukashenko ka në pushtet 26 vjet dhe opozita thotë se zgjedhjet ishin të manipuluara. Pjesa më e madhe e bashkësisë ndërkombëtare ka hedhur poshtë gjithashtu pretendimin e Lukashenkos se ai fitoi zgjedhjet me 80% të votave.

161386-untitled-design_copy.webp1600883827_LANDSCAPE_1280-1068x600_copy.jpegtagreuters.com2020binary_LYNXNPEG8M1VJ-VIEWIMAGE_copy.jpgtagreuters.com2020binary_LYNXNPEG8M1VL-VIEWIMAGE_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011207103729248
array(1) { ["section"]=> string(111) "aleksander-lukashenko-u-betua-fshehurazi-si-president-i-bjellorusise-rikthehen-protestat-e-dhunshme-foto-221414" }