Alvin Berisha u kthye në shtëpi, ambasadori Gent Gazheli shkarkohet nga detyra (Ja kush e zëvendëson)

Publikuar tek: aktualitet, më 21:30 11-11-2019 Alvin Berisha u kthye në shtëpi, ambasadori Gent Gazheli shkarkohet nga detyra (Ja kush e zëvendëson) Afrim Berisha me djalin Alvin - Ambasadori Gent Gazheli

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Gent Gazheli, shkarkohet nga detyra, ndërkohë që qeveria ka gjetur shpejt dhe zëvendësuesin e tij.

Gazheli duket se është shkaktuar nga detyra pas ndjeshmërisë së lartë që u krijua në publik pas refuzimit të tij për të nxjerrë nga kampet siriane 11 vjeçarin shqiptar Alvin Berisha. Diplomati ju kishte premtuar gazetarëve italianë të “Le Iene” se do ti ndihmonte ata që të rikthenin në Itali pranë të atit Alvinin, por kur gazetarët e telefonuan, Gent Gazheli jua mbylli telefonin ne fytyrë.

Ndërkohë, nesër do të mblidhet Komisioni për Politikën e Jashtme për të emëruar në vend të Gazhelit ambasadorin e ri të Shqipërisë në Turqi, Kastriot Robo.

Alvini u shpëtua pak ditë më parë falë ndërhyrjes së “Kryqit të Kuq Ndërkombëtar” dhe “Gjysmehënës Siriane”, ndërsa për tërheqjen e tij nga kampet siriane u angazhua dhe qeveria italian e ajo qeveria shqiptare.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021710872650146
array(1) { ["section"]=> string(105) "alvin-berisha-u-kthye-ne-shtepi-ambasadori-gent-gazheli-shkarkohet-nga-detyra-ja-kush-e-zevendeson-185530" }