Amaneti i Dritëroit: Sot pasdite

Publikuar tek: kulture-art, më 20:16 03-02-2017 Amaneti i Dritëroit: Sot pasdite

Në një ndër poezitë e tij, shkrimtari Dritëro Agolli ka lënë amanetin për ditën kur do ndërronte jetë.

Ndonëse poezia është shkruar kohë më parë, kjo është porosia që ka lënë në vargje vet kolosi i letërsisë shqipe. Vargjet janë thurur sikur Agolli ta parandjente pasditen e kësaj të premteje, kur ndërroi jetë rreth orës 16:00. 

Amaneti i Dritëro Agollit

“Sot pasdite”

Sot pasdite dua të vdes...
Më bëni gati pa dalë yjtë,
Gjeni shaminë e ma lidhni gojën,
Mos harroni të m'i mbyllni sytë...


Mos ngjitni nekrologji me vija të zeza
Dhe mos ftoni farefisin dhe miqtë,
Askush mos mbajë fjalime në varreza,
Mos qajnë e mos lavdërojnë të ligjtë...

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.043016910552979
array(1) { ["section"]=> string(37) "amaneti-i-driteroit-sot-pasdite-67664" }