Ambasada e SHBA e kënaqur me dorëheqjen e Ndokës: Vendim përparimtar për Shqipërinë

Publikuar tek: aktualitet, më 18:48 08-09-2015 Ambasada e SHBA e kënaqur me dorëheqjen e Ndokës: Vendim përparimtar për Shqipërinë

Ambasada e SHBA-së në vendin tonë ka bërë një deklaratë lidhur me dorëheqjen e ish-deputetit të PS-së, Arben Ndoka dhe arrestimin e deputetit tjetër socialist Armando Prenga.

Ambasada amerikane shprehet e kënaqur për këto vendime, duke i konsideruar ato përparimtare për Shqipërinë, e cila sipas amerikanëve po shkon drejt krijimin të një sistemi politik me drejtues që kanë standarde të larta etike.

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara mirëpret vendimin e deputetit Arben Ndoka për t’u dorëhequr nga parlamenti dhe vendimin për të lejuar arrestimin e deputetit Armando Prenga. Këto vendime përfaqësojnë përparim të mirëfilltë për Shqipërinë drejt krijimit të një sistemi politik me drejtues të standardeve më të larta etike”, thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA-së.

Deputeti Ndoka dha dorëheqjen ditën e djeshme nga mandati i deputetit, ndërsa po dje, Kuvendi miratoi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e deputetit Prenga.

Sot, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me 6 ambasadorë të akredituar në vendin tonë, përfshirë ambasadorin amerikan, Donald Lu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Veliaj dhe klerikët shqiptarë mbjellin ullirin e parë në “Parkun e Paqes"
Shkrihet A1Report, dy televizione të reja nisin transmetimin »
Article Logic
Execution time: 0.011160135269165
array(1) { ["section"]=> string(88) "ambasada-e-shba-e-kenaqur-me-doreheqjen-e-ndokes-vendim-perparimtar-per-shqiperine-20287" }