Ambasada shtron iftar, e dërguara e SHBA Leyla Moses-Ones: Admiroj thellësisht nga Shqipëria respektimin e besimeve

Publikuar tek: aktualitet, më 18:19 31-05-2019 Ambasada shtron iftar, e dërguara e SHBA Leyla Moses-Ones: Admiroj thellësisht nga Shqipëria respektimin e besimeve

Mbrëmjen e djeshme Ambasada Amerikane në Tiranë ka shtruar iftar me rastine muajit të shenjtë të Ramazanit, me praninë e kreut të KMSH Bujar Spahiu, mëseues e nxënës të shkollave.

E ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë, Leyla Moses-Ones, e cila ka thirrur dhe iftarin ka thënë se admiron nga Shqipëria pluralizmin e feve, harmoninë ndërfetare, si dhe respektimin e besimeve të njëri-tjetrit.

'Ajo gjë që admiroj thellësisht nga Shqipëria – pluralizmi i feve, harmonia ndërfetare, respektimi i besimeve të njëri-tjetrit, nderimi i praktikave tona të ndryshme, të bashkuara nën drejtimin e lirisë. Kështu që sonte, bashkohemi në një frymë dhembshurie dhe respekti reciprok, i cili është thelbi dhe fryma e diplomacisë dhe komunitetit besimtar. Ky është mandati ynë i përbashkët – të ushqejmë lidhjet e besimit, të dialogut, të promovojmë parimet demokratike, të ndërtojmë paqen dhe begatinë. Kjo është ajo që na sjell bashkë këtë mbrëmje për të thyer bukën dhe për të ndërtuar ura si motra dhe vëllezër në besim dhe në liri', ka thënë Leyla Moses-Ones.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ministri Cakaj del bllof me deklaratën e tij, çfarë thoshte përpara se Hollanda të dorëzonte kërkesën për kthimin e vizave (Video)
Gruan rome e rrahën barbarisht, Rona Nishliu e ashpër me dhunuesin: Turp! S'ke për t'u bërë kurrë burrë »
Article Logic
Execution time: 0.012375831604004
array(1) { ["section"]=> string(120) "ambasada-shtron-iftar-e-derguara-e-shba-leyla-moses-ones-admiroj-thellesisht-nga-shqiperia-respektimin-e-besimeve-166449" }