Ambasadorëët e BE konferencë me ministren e Jashtme, Olta Xhaçka: E ardhmja është anëtarësimi në BE, i kemi mbushur kushtet

Publikuar tek: politike, më 09:25 21-01-2021 Ambasadorëët e BE konferencë me ministren e Jashtme, Olta Xhaçka: E ardhmja është anëtarësimi në BE, i kemi mbushur kushtet Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ambasadorët e vendeve të BE në Tiranë, kanë zhvilluar një video-konferencë për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Europian.

Ministrja Xhaçka shkruan se, e ardhmja e vendit është në BE, dhe sipas saj, Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet.

“Zhvillova një video- konferencë me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së me mision në Shqipëri. Mirënjohje ambasadorit Soreca për punën e tij të mirë dhe për organizimin e mbledhjes, ku shkëmbyem pikëpamjet tona rreth këtij viti vendimtar për të ardhmen evropiane të Shqipërisë. Falënderova ambasadorët për gatishmërinë dhe vullnetin e tyre të mirë për një bashkëpunim të frytshëm.

E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është anëtarësimi në BE. Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet. Mbetemi optimistë që BE do t’i qëndrojë fjalës së saj duke arritur në një kompromis, për kornizën negociuese dhe për datën e Konferencës së Parë Ndërqeveritare gjatë 2021”, shkruan Xhaçka.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ruçi uron zv.Presidenten e SHBA-së: Amerika aleati kryesor strategjik i Shqipërisë
Humbën jetën me 21 janar, katër protestuesit e vrarë shpallen 'Dëshmorët e Atdheut' »
Article Logic
Execution time: 0.013036012649536
array(1) { ["section"]=> string(127) "ambasadoreet-e-be-konference-me-ministren-e-jashtme-olta-xhacka-e-ardhmja-eshte-anetaresimi-ne-be-i-kemi-mbushur-kushtet-235798" }