Amerika në prag të katastrofës, uragani “Irma” niset me shpejtësi drejt brigjeve të Karaibeve

Publikuar tek: bota, më 17:07 01-09-2017 Amerika në prag të katastrofës, uragani “Irma” niset me shpejtësi drejt brigjeve të Karaibeve

Pas katastrofës që shkaktoi uragani Harvey në shtetet e Teksasit dhe Ilinoisit, një tjetër uragan edhe më i madh po i drejtohet brigjeve lindore të Shteteve të Bashkuara.

Shërbimet meterologjike amerikane bëjnë me dije se në lindje të oqeanit Atlantik është duke u grumbulluar një stuhi, që shumë shpejt do të kthehet në uragan, i cili pritet të jetë edhe më i fuqishëm se “Harvy”.

Uragani është emërtuar “Irma” dhe për momentin po lëviz me një shpejtësi prej 115 km në orë.

Aktualisht uragani “Irma” po i afrohet karaibeve dhe sinoptikanët janë ende në dyshim për rrugën që do të ndjekë uragani “Irma”.

Gjithsesi është e sigurt që vendet e karabieve do preken nga ky uragan dhe autoritet lokale janë duke marrë të gjitha masat paraprake, për të limituar të gjitha dëmet, shkruan gazeta amerikane HuffPost‏.

Shteti që rrezikon të prekt më shumë nga uragani “Irma” është Florida që sipas të gjitha parashikimeve do të goditet në 5 apo 7 ditët e ardhshme. /newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Muslimanët udhëtojnë në Houston për të ndihmuar viktimat e përmbytjes së uraganit
Varka përmbyset, gruaja u zhduk në det, 38 vjeçari arrestohet për vjedhjen e thesarit »
Article Logic
Execution time: 0.012576103210449
array(1) { ["section"]=> string(96) "amerika-ne-prag-te-katastrofes-uragani-irma-niset-me-shpejtesi-drejt-brigjeve-te-karaibeve-90874" }