Ana tjetër e Niko Peleshit, përkthyes i poezive të Bob Dylan (Video)

Publikuar tek: kulture-art, më 20:23 23-02-2018 Ana tjetër e Niko Peleshit, përkthyes i poezive të Bob Dylan (Video)

Niko Peleshi, politikani korçar që shërbeu për katër vite si zëvendës kryeministër i Shqipërisë e aktualisht ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, duket se ka një lidhje të veçantë me artin.

Peleshi nuk është thjeshtë adhurues, shpesh e kemi parë të këndojë me kitarë serenatat e Parisit të Vogël.

Por a e dinit se Niko Peleshi ka përkthyer në gjuhën shqipe edhe një numër të madh të poezive të Bob Dylan? Peleshi është ndoshta përkthyesi më i madh i poezive të kantautorit, poetit dhe aktorit amerikan Bob Dylan, fitues i çmimit Nobel ne Literaturë, pas Edvin Shvarc, djali i përkthyesit të madh shqiptar Robert Shvarc.

Ndiqni më poshtë poezinë “Not Dark Yet”, shqipëruar nga Niko Peleshi dhe interpretuar nga aktori Kristian Koroveshi:

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032258987426758
array(1) { ["section"]=> string(72) "ana-tjeter-e-niko-peleshit-perkthyes-i-poezive-te-bob-dylan-video-111248" }