Aneksimi i Krimeas, Rusia i kthen Ukrainës anijet ushtarake të konfiskuara

Publikuar tek: bota, më 23:25 18-11-2019 Aneksimi i Krimeas, Rusia i kthen Ukrainës anijet ushtarake të konfiskuara Anijet e marines ushtarake

Pas marrjes së tre anijeve të marinës ukrainase të marra një vit më parë në gadishullin e Krimeas, Rusia ia ka kthyer sërish Ukrainës.

Ministria e Jashtme ruse ka deklaruar se anijet u rikthyen pasi hetuesit i studiuan ato plotësisht për kalimin e paligjshëm të kufirit dhe se prania e tyre e mëtejshme në Rusi ishte e panevojshme.

Më 25 nëntor 2018, anijet e Rojes Bregdetare Ruse hapën zjarr dhe kapën anijet dhe ekuipazhet e tyre, të përbërë nga 24 marinarë, në ngushticën Kerch, ndërsa ato po lundronin nga Deti i Zi për në portin ukrainas Mariupol, në detin Azov.

Kujtojmë se Rusia aneksoi në mënyrë të paligjshme gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Procesi për shkarkimin e tij, Trump i gatshëm të dëshmojë para Kongresit
Gati 80 vite pa zgjidhje, Japonia dhe Rusia mund t'i japin fund ngërçit »
Article Logic
Execution time: 0.014045000076294
array(1) { ["section"]=> string(80) "aneksimi-i-krimeas-rusia-i-kthen-ukraines-anijet-ushtarake-te-konfiskuara-186383" }