Anëtarësimi në Unionin Europian të Motoçiklizmit, objektiv i federatës shqiptare

Publikuar tek: sport, më 20:05 24-01-2015 Anëtarësimi në Unionin Europian të Motoçiklizmit, objektiv i federatës shqiptare

Megjithëse FSHM-ja është ngritur si strukturë organizative që në 2010, duhet kujtuar se në Shqipëri fillesat e këtij sporti dhe ushtrimi i tij datojnë që në 1926

Federata Shqiptare të Motociklizmit (FSHM) mblodhi sot bordin e saj drejtues për të diskutuar dhe prezantuar platformën dhe vizionin përgjatë viteve 2015-2018. Në agjendën e diskutimit të sotëm ishin plani i kalendarit të aktiviteteve të 2015, komisionet sportive, problematika dhe sfidat që has motorsporti në Shqipëri, siguria dhe edukimi në qarkullim dhe gjithashtu u prezantua një historik i shkurtër i këtij sporti në vendin tonë.

Presidenti i FSHM-së Z.Endri Prespa njohu të pranishmit mbi zhvillimin e këtij sporti dhe hapat që do të hidhen në të ardhmen. "Edukimi i brezit te ri, nxitja dhe mbështetja për sportistet elitarë në arenën ndërkombetare, rritja e kapaciteve të arbitrazhit të garave nëpërmjet trajnime e workshopeve, anëtarsimi në Unionin Ballkanik dhe Europian të Motoçiklizmit dhe masivizim të aktiviteteve të ndryshme."

Ndërkohë Sekretari i Pergjithshem i FSHM-se, Z.Edvin Kasimati foli mbi displinat e Motosportit dhe mundësite për t'u organizuar dhe promovuar siç duhet edhe në Shqipëri sipas të gjithave standarteve që kërkojnë organizmat ndërkombëtare të motoçiklizmit.

Megjithëse FSHM-ja është ngritur si strukturë organizative që në 2010, duhet kujtuar se në Shqipëri fillesat e këtij sporti dhe ushtrimi i tij datojnë që në 1926, ku në Shtator të këtij viti kemi eventin e parë motociklistik organizuar nga disa austriakë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017928123474121
array(1) { ["section"]=> string(84) "anetaresimi-ne-unionin-europian-te-motociklizmit-objektiv-i-federates-shqiptare-1402" }