Anëtarët e fisit të Amazonës vrasin me shigjeta 6 shfrytëzues të minierave ilegale

Publikuar tek: bota, më 11:13 19-11-2016 Anëtarët e fisit të Amazonës vrasin me shigjeta 6 shfrytëzues të minierave ilegale

Disa anëtarë të një fisi të izoluar në Amazonë kanë vrarë 6 shrytëzues të një miniere ilegale ari, duke i qëlluar me shigjeta.

Sipas zyrtarëve brazilianë, vrasjet janë kryer nga fisi Yanomami në kufi me Venezuelën, raporton Newsbomb.al.

Shkaku i vrasjeve është ende i paqartë. Sipas Survival International, Yanomami është një nga fiset më të mëdha të izloluara në Amazonë me rreth 35 mijë anëtarë. Toka e tyre shekullore është dëmtuar së tepërmi gjatë viteve të fundit për shkak të prerjes së paligjshme të pyjeve dhe minierave ilegale të arit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033688068389893
array(1) { ["section"]=> string(88) "anetaret-e-fisit-te-amazones-vrasin-me-shigjeta-6-shfrytezues-te-minierave-ilegale-60017" }