Angela Merkel pretendente për Nobelin e Paqes

Publikuar tek: bota, më 16:41 03-10-2016 Angela Merkel pretendente për Nobelin e Paqes

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila u vlerësua ndërkombëtarisht për trajtimin e shkathët të krizës së refugjatëve,  të krizës së borxheve të Evropës dhe të konfliktit në Ukrainë, i bashkohet këtë vit një rekordi prej 376 pretendentëve për çmimin Nobel të Paqes.

Qendra e universitetit “Coventry” për Besimin, Paqen dhe Marrëdhëniet Sociale nominuan kancelaren 62-vjeçare, Merkel  duke e përshkruar atë si një kampione të paqes, e cila është angazhuar për një botë më të bashkuar.

Lindur në ish-Gjermaninë Lindore komuniste, kancelarja Merkel ka përdorur aftësitë diplomatike gjatë 11 viteve në detyrë për të përmirësuar rolin e Gjermanisë si një forcë e madhe në skenën politike botërore, pas rënies së Murit të Berlinit në vitin 1989.

Revista amerikane “Forbes” e ka quajtur atë si një nga gratë më të fuqishme në botë, që prej vitit 2011 si dhe ajo u emërua si “Njeriu i Vitit” nga revista “Time” në vitin 2015.

“Angela Merkel ishte zgjedhja evidente”, tha shefi i qendrës “Coventry”,  Mike Hardy.

“Kërkova njohjen e saj si një kampione e paqes pas asaj çfarë ajo bëri për Gjermaninë e ndarë si dhe për angazhimin e saj të palëkundur për një botë më të bashkuar”, shtoi ai.

Merkel u propozua për çmimin edhe vitin e kaluar nga ligjvënësit gjermane për përpjekjet e saj të palodhshme në sigurimin e një armëpushimi në luftimet mes rebelëve pro-rusë dhe forcave ushtarake në Kiev, në lindje të Ukrainës si dhe për drejtimin e bisedimeve me presidentin rus, Vladimir Putin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Në Estoni zgjidhet për here të parë një grua si presidente
Lufta në Siri, SHBA ndërpret të gjitha kontaktet dypalëshe me Rusinë »
Article Logic
Execution time: 0.011534929275513
array(1) { ["section"]=> string(51) "angela-merkel-pretendente-per-nobelin-e-paqes-54954" }