Angeline Jolie: Forcat serbe dëbuan me forcë shqiptarët nga Kosova, unë do ndihmoj refugjatët

Publikuar tek: kulture-art, më 10:17 22-02-2015 Angeline Jolie: Forcat serbe dëbuan me forcë shqiptarët nga Kosova, unë do ndihmoj refugjatët

Agneline Jolie ka vizituar me mision paqësor dy herë Kosovën, në vitin 1998 kur nisi eksodi masiv në Kosovë dhe në dhjetor të vitit 2002 kur Kosova ishte tashmë e lirë.

Bukuroshja e planetit Angeline Jolie, njëkohësisht  ambasadore e OKB-së lidhur me rolin dhe misonin e saj për refugjatët në botë ka deklaruar për  agjencinëë e lajmeve “Presheva jonë” në Zvicër se ndihmojë edhe refugjatët e tjerë në botë, sikurse ata në Kosovë…”

Komisariati i Lartë për Refugjatë i Kombeve të Bashkuara (UNHCR) ka njoftuar në Gjenevë mediat botërore se aktorja e Hollivudit, Angeline Jolie, është emëruar raportuese speciale e shefit të UNHCR-së. Emërimi i saj në ketë mision ndërkombëtar është shpallur sot në Gjenevë ku kohë më parë aktorja dhe bukuroshja e njohur Angeline Jolie nga OKB ishte shpallur ambasadore e vullnetit të mire duke i dhuruar asaj edhe pasaportë të Kombeve të Bashkuara.
Zëdhënësi i UNHCR-së, Adrian Edwards, tha se aktorja 38 vjeçare do ta përfaqësojë UNHCR-në në nivel diplomatik për çështjet globale të refugjatëve. Ylli i bukurisë botërore Angelinë Jolie, aktorja dhe ambasadorja e OKB-së e vullnetit të mirë gjatë qëndrimit në Gjenevë ka përmendur Kosovën, duke folur për vuajtjet e refugjatëve në botë, të gjë të cilën e  përjetuar edhe shqitarët etnik nën regjimin e Serbisë. Angelina Jolie nga gushti i vitit 2001, udhëhoqi më shumë se 40 misione në terren përfshirë ketu edhe Kosovën.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031936883926392
array(1) { ["section"]=> string(96) "angeline-jolie-forcat-serbe-debuan-me-force-shqiptaret-nga-kosova-une-do-ndihmoj-refugjatet-4097" }