Anglishtja e Policisë lë për të dëshiruar, i thotë turistit “më fal se ta futëm”

Publikuar tek: fcb-bomb, më 21:25 21-04-2019 Anglishtja e Policisë lë për të dëshiruar, i thotë turistit “më fal se ta futëm”

Një makinë e tejmbushur me bar të thatë për bagëtitë ka habitur disa turistë të huaj në zonën e Korçës.

Teksa po ecnin pas mjetit që rrezikonte të përmbysej nga momenti në moment, ata e kanë filmuar dhe denoncuar te policia e Korçës. Këta të fundit në përgjigjen e parë, me një anglishte korrekte, e informojnë se do të merren masa.

Por pasi blutë e Korçës kanë identifikuar dhe gjobitur fermerin e zonës, ata vendosin që lajmin t’ia bëjnë me dije turistit të huaj.

Në një mesazh të dytë në gjuhën angleze, policia i shkruan “Good evening honored”, apo siç e themi ne në shqip, “mirëmbrëma i nderuar”. Por situata bëhet edhe më qesharake në fjalinë e dytë ku i shkruajnë “I’m sorry I screwed you”, që pak a shumë përkthehet si “më fal se ta futëm” apo “ta dhje*më”. Një zot e di se çfarë ka dashur të thotë autori i mesazhit me këtë.

Ndiqni më poshtë diskutimin e plotë:

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025582075119019
array(1) { ["section"]=> string(84) "anglishtja-e-policise-le-per-te-deshiruar-i-thote-turistit-me-fal-se-ta-futem-161321" }