Anija ruse me 2,5 milionë ton mallra humb kontrollin në hapësirë, rrezikon të bjerë mbi tokë

Publikuar tek: bota, më 15:31 30-04-2015 Anija ruse me 2,5 milionë ton mallra humb kontrollin në hapësirë, rrezikon të bjerë mbi tokë

Rusia ka dhënë alarmin pasi anija ajrore ruse “Progres M-27-M”, pa ekuipazh në bord, por me 2,5 milionë ton material ka humbur kontrollin në hapësirë.

Qendra e kontrollit rus është në përpjekje për t’u lidhur me anijen, por deri më tani nuk kanë mundur që të lidhen. Raportohet që anija ka nisur zbritjen dhe nuk dihet se ku ka përfunduar, ndërkohë mendohet se ajo mund të përfundojë në planetin e Tokës. Sipas asaj që raporton NASA, anija “Progres” ka funksionuar sipas programimit për pak kohë, ndërsa pak përpara se radarët të shkëpusnin lidhjen me qendrën e kontrollit rus, anija ka bërë disa rrotullime të shpejta dhe të pakontrolluara përreth boshtit të saj.

Mendohet se impakti i parë i anijes në atmosferë mund të jetë në datat 3 ose 4 maj.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012061834335327
array(1) { ["section"]=> string(97) "anija-ruse-me-2-5-milione-ton-mallra-humb-kontrollin-ne-hapesire-rrezikon-te-bjere-mbi-toke-10078" }