Anija shqiptare “Oriku” ndalon gomonen me 60 sirianë në mes të detit, shumica fëmijë ishin nisur drejt Greqisë

Publikuar tek: bota, më 09:21 07-04-2017 Anija shqiptare “Oriku” ndalon gomonen me 60 sirianë në mes të detit, shumica fëmijë ishin nisur drejt Greqisë

Anija shqiptare “Oriku”, pjesë e një operacioni të NATO-s për ndalimin e emigrantëve të paligjshëm ka ndaluar një gomone me 60 persona në bord.

Mjeti lundues u ndal në detin Egje. Në të ndodheshin qytetarë sirianë, mes tyre 22 fëmijë, 12 gra dhe 26 burra. Mësohet se gomonia ishte nisur drejt brigjeve të Greqisë nga Siria, pas sulmeve me armë kimike ku humbën jetën dhjetëra persona.

Anija shqiptare “Oriku” është bërë pjesë e këtij operacioni që prej muajit dhjetor të 2016-ës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulmi i SHBA në Siri, acarohen marrëdhëniet me Rusinë, Putin: Veprim i pamatur, do të rrisë konfliktet mes nesh; Trump: Vdiqën fëmijë, luftë terrorizmit!
“Përgjigja” e parë e SHBA-së kundër Assad, Presidenti francez: të ndiqet në nivel ndërkombëtar »
Article Logic
Execution time: 0.011421918869019
array(1) { ["section"]=> string(113) "anija-shqiptare-oriku-ndalon-gomonen-me-60-siriane-ne-mes-te-detit-shumica-femije-ishin-nisur-drejt-greqise-74380" }