Ankthi për Brexit-in, JOHNSON ka afat dhe një javë për të bërë një ofertë më të mirë BE-së

Publikuar tek: bota, më 12:40 04-10-2019 Ankthi për Brexit-in, JOHNSON ka afat dhe një javë për të bërë një ofertë më të mirë BE-së Kryeministri i Anglisë Boris Johnson

Kryeministri i Anglisë Boris Johnson ka afat dhe një javë për t’i paraqitur BE-në një ofertë më të mirë për të dalë me mirëkuptim nga tregu i përbashkët europian.

Përndryshe, ai do të duhet të vendosë midis largimit pa kushte nga BE-ja ose të presë një tjetër shtyrje të afatit të shkëputjes nga organizmi i Europës së Bashkuar.

Johnson mund të zhvillojë takime në kryeqytetet e shteteve të BE-së për t’i bindur këto vende për të dhënë ‘’ol’’-in për largimin nga BE-ja të Mbretërisë së Bashkuar.

Prej 3 vitesh, megjithë presionin në rritje ndaj qeverisë angleze, Johnson ka rezistuar duke ruajtur pozicionin e tij. Parrardhësja e tij Theresa May dha dorëheqjen nga posti i kryeministres pasi tentoi të miratonte një marrëveshje për Brexit-in me BE-në pa e kaluar në parlamentin anglez.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013139009475708
array(1) { ["section"]=> string(96) "ankthi-per-brexit-in-johnson-ka-afat-dhe-nje-jave-per-te-bere-nje-oferte-me-te-mire-be-se-180785" }