Antonio Tajani zgjidhet president i Parlamentit Evropian

Publikuar tek: bota, më 22:04 17-01-2017 Antonio Tajani zgjidhet president i Parlamentit Evropian

Eurodeputeti italian, Antonio Tajani, një konservator pranë ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, u zgjodh sot në Strasburg president i Parlamentit Evropian, me 351 vota kundër 282 që mblodhi socialisti Gianni Pitella, gjithashtu italian.

Në moshën 63-vjeçare, ky ish-gazetar dhe oficer i ushtrisë së ajrit është bërë deputet evropian për herë të parë në vitin 1994 para se të emërohej komisioner evropian i ngarkuar për transportin dhe më pas për industrinë në vitet 2008-2014.

Kandidat i Partisë Popullore Evropian (PPE) ai do të pasojë për dy vite e gysmë socialdemokratin gjerman Martin Schulz.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019407987594604
array(1) { ["section"]=> string(62) "antonio-tajani-zgjidhet-president-i-parlamentit-evropian-65831" }