Aplikuan për vizë amerikane, SHBA-ja arreston 182 refugjatë

Publikuar tek: bota, më 14:37 20-11-2019 Aplikuan për vizë amerikane, SHBA-ja arreston 182 refugjatë Foto ilustruese

Autoritetet amerikane arrestuan plot 182 shtetas të Kenias, të cilët rezultuan se ishin refugjatë të paligjshëm në tokën amerikane.

Ata kishin aplikuar për të marrë leje qëndrimi në SHBA për dy vite duke tentuar të futen në programin (DACA). Këta persona janë dërguar më pas te Zyra e Nënshtetësië Amerikane dhe Emigracionit për të vazhduar me proçedurat e dëbimit nga vendi.

DACA është një program i miratuar nga administrata e ish-presidentit amerikan Barack Obama për t’u dhënë mundësinë fëmijëve të refugjatëve të mbërritur në SHBA për të marrë një leje qëndrimi 2-vjeçare. Ky program është sulmuar nga presidenti aktual Donald Trump në kuadër të politikave të reja anti-emigracion.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrasja e gazetares së ‘Panama Papers’ në Maltë, arrestohet në jaht biznesmeni i njohur
Merret vendimi, shtëpia ku lindi Adolf HITLERI kthehet në stacion policie »
Article Logic
Execution time: 0.011744976043701
array(1) { ["section"]=> string(65) "aplikuan-per-vize-amerikane-shba-ja-arreston-182-refugjate-186572" }