Apollo 11, 50 vjet nga njeriu i parë në Hënë, Pence: Do eksplorojmë Marsin dhe më tej

Publikuar tek: bota, më 17:05 16-07-2019 Apollo 11, 50 vjet nga njeriu i parë në Hënë, Pence: Do eksplorojmë Marsin dhe më tej Kapsula e Apollo 11 pak përpara uljes në Hënë

Mbushen sot 50 vite nga udhëtimi i misionit Apollo 11 që çoi njerëzit e parë në Hënë.

Astronauti Neil Armstrong u bë njeriu i parë që shkeli në satelitin e Tokës, më pas zbriti piloti Buzz Aldrin. Pjesë e ekuipazhit ishte edhe astronauti Michael Collins, i cili qëndroi në orbitë por nuk u ul në Hënë.

Zëvendës presidenti amerikan Mike Pence e kujton këtë moment, dhe thotë se sot SHBA me presidentin Donald Trump është e përkushtuar në eksplorimin e Hënës, Marsit dhe më larg.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071029663085938
array(1) { ["section"]=> string(89) "apollo-11-50-vjet-nga-njeriu-i-pare-ne-hene-pence-do-eksplorojme-marsin-dhe-me-tej-172396" }