Apple e pranon se ngadalëson qëllimisht modelet e vjetra të iPhone, por ja si ta ndaloni

Publikuar tek: bota, më 17:43 22-12-2017 Apple e pranon se ngadalëson qëllimisht modelet e vjetra të iPhone, por ja si ta ndaloni

Prej kohësh kanë qarkulluar zërat se ngadalësimi i i smartfonëve iPhone ndodh sa herë në treg del një model i ri, por u desh një padi ndaj Apple që kompania të pranonte një fakt të tillë.

Apple shpjegon se ngadalësimi ndodh për shkak të rënies së performancës së baterisë.

“Me kalimin e kohës bateria nuk është më ajo e para. Fuqia e saj bie dhe po ashtu aftësia për të furnizuar me elektricitet CPU-në”.

Apple ka pranuar se në softëare-t e vjetër ishte aktivizuar një opsion i fshehtë që e bënte telefonin të fikej papritmas, për të shmangur ngrirjen apo dëmtimin e mëtejshëm të komponentëve që nuk furnizohen mjaftueshëm nga bateria.

Por duket se zgjithja në këtë rast është shumë e thjeshtë, zëvendësim i baterisë me një të re. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Madridi dhe Barcelona ulin “armët”, Puigdemont gati të takohet me Rajoy
Horror në Madrid, dhjetra të plagosur rëndë nga përplasja e trenit »
Article Logic
Execution time: 0.011329174041748
array(1) { ["section"]=> string(94) "apple-e-pranon-se-ngadaleson-qellimisht-modelet-e-vjetra-te-iphone-por-ja-si-ta-ndaloni-104037" }