Arabia Saudite i jep nënshtetësi humanoidit robot Sofia

Publikuar tek: bota, më 20:20 26-10-2017 Arabia Saudite i jep nënshtetësi humanoidit robot Sofia

Arabia Saudite është bërë shteti i parë në botë që i jep zyrtarisht nënshtetësi një humanoidi robot.

Sophia, humanoidi inteligjent i krijuar nga kompania Hanson Robotics, mori nënshtetësinë sot gjatë një konference për media në Arabinë Saudite.

“Jam shumë e nderuar dhe krenare për këtë dallim unik. Është historike të jem roboti i parë në botë që i njihet nënshtetësia”, tha Sophia.

Është e paqartë nëse ajo do ketë të njëjtat të drejta si qytetarët e tjerë, apo nëse Arabia Saudite do të zhvillojë një sistem specifik të përkushtuar ndaj robotëve.

dfwe4gt3w4g345hj45.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrau me thikë 32-vjeçaren shqiptare në Angli, dënohet me burgim të përjetshëm autori (Foto-Emri)
E pabesueshme, shikoni vjedhjen spektakolare që i bën të moshuarës në supermarket (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011877059936523
array(1) { ["section"]=> string(61) "arabia-saudite-i-jep-nenshtetesi-humanoidit-robot-sofia-97347" }