Arben Ahmetaj: E di kush janë shqiptarët e “Panama Papers”

Publikuar tek: politike, më 21:19 05-04-2016 Arben Ahmetaj: E di kush janë shqiptarët e “Panama Papers”

Ministria e Financave pret zyrtarizmin e shkeljeve që kanë bërë emrat e personave shqiptarë dhe kompanive që punojnë këtu për të filluar procedurat e hetimit për skandalin e “Panama Papers”.

Në një intervistë për Vizion Plus, ministri i financave Arben Ahmetaj jep për herë të parë detaje mbi punën që po bën aktualisht Drejtoria e Pastrimit të Parave. Të dhënat që do të dalin nga ky hetim, do të përcaktojnë edhe fatin e firmës që ka monopolin e markimit të karburanteve, “GFI albania”.

“Jemi duke folur për të marrë hapat tona të duhura, por sigurisht që informacioni është akoma nga media. dhe një institucion siç është drejtoria e pastrimit të parave nuk mund të marrë menjëherë një hap zyrtar duke u bazuar thjesht në deklarimin e mediave. Pavarësisht nga “Panama Papers” që kanë dalë apo do të dalin, auditimi, verifikimi, monitorimi bëhet dhe do të bëhet vazhdimisht.”

Ministri Arben Ahmetaj nuk duket aspak i surprizuar që ky skandal ka përfshirë edhe emra biznesmenësh të njohur në Shqipëri.

“Mezi pres edhe lajme të tjera nga “Panama Papers”, sepse mund të shohim edhe emra të tjerë, dhe besoj se nuk do të habitemi. Për mua si ministër Financash në përgjegjshmëri do të ishte e ekzagjeruar të shprehesha në ekstrem. Por mund të them që nuk është se nuk e prisnim. Dhe nuk është se emrat nuk kanë dritëhije. Dhe nuk është se emrat nuk kanë lidhje me qeverinë e kaluar. Dhe nuk është se emrat nuk na çojnë afër dyerve të ish-pushtetarëve apo familjarëve të tyre. Kjo është e drejtpërdrejtë!”

Duke lidhur skandalin me objektivat që ka vendosur qeveria, ministri thotë se tashmë ka nisur faza e dytë e aksionit të informalitetit, ku në fokus do të jetë biznesi i madh.

“Kemi marrë në të gjithë zinxhirin e transaksionit, kemi marrë të gjitha kompanitë që kanë marrëdhënie financiare me njëra-tjetrën, pra që shesin apo blejnë. Dhe sigurisht që ne nuk mund të kontrollojmë njëherësh 40 mijë kompani, por brenda grupeve tek të mëdhenjtë kemi zgjedhur një grup pak më të vogël prej 1 mijë kompanish, të cilat i futim menjëherë nën monitorim. Monitorimi është shumë i detajuar dhe shumë profesional. Një pjesë e tyre do të monitorohen nga zyra, një pjesë do të kenë vizita fiskale, një pjesë do të kenë audit, kontroll të thellë.”

Ahmetaj konsideron si të pafalshme, faktin që ende sot ka biznese, të cilat  nuk japin kupon, ose nuk deklarojnë vlerën reale të mallit që shesin.

“Nuk është qëllimi që t’i kapim gafil. Qëllimi është që sipërmarrja e madhe dhe e vogël, të korrigjojnë sjelljen tatimore dhe përgjegjësinë tatimore. Nuk është qëllimi të vemi gjoba.”

Tashmë do të nise puna për të kontrolluar 1000 kompanitë e para VIPA, e më pas sistemi do të nisë auditin e firmave të tjera. Që nesër aksioni do të shtrihet në të gjitha rrethet e vendit.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.010050058364868
array(1) { ["section"]=> string(61) "arben-ahmetaj-e-di-kush-jane-shqiptaret-e-panama-papers-36917" }