Arben Malaj: Negociatat do të hapen, Gjermania do ta bindë Francën

Publikuar tek: aktualitet, më 21:33 15-10-2019 Arben Malaj: Negociatat do të hapen, Gjermania do ta bindë Francën Ish-ministri i financave Arben Malaj

Ish-ministri i financave Arben Malaj thotë se me 60% negociatat e Shqipërisë me BE do të happen në Samitin e 17-18 tetorit.

"Unë jam me hapjen e negociatave si Gjermanët, mbi 60 %. Do të bëhet marrveshje dhe do të hapen. Nëse Maqedonia e merr bekimin nuk duhet të ketë debate pse... Ne na e ka bërë të qartë Gjermania që na ka thënë. Shteti më i fortë i Europës na e ka bërë të qartë. Prandaj them që mund të gjejmë marrveshje. Gjermania ka hapësira për të bindur Francën”, tha Arben Malaj.

Më tej, Malaj shtoi se Shqipëria reformat duhet t’i bëjë reformat për vete dhe jo për kushtet e BE.

"Refomrat i bëjmë për vete. Ne i bëjmë reformat për vete le të marrim rastin e Greqisë, Spanjës, Bullgarisë etj.Po nuk i bëmë reformat brenda apo jashtë BE jemi njësojë. Ne duhet të kuptojmë që të ulemi të punojmë të gjithë bashkë nuk ka rëndësi kush është në pushtet. Duhet të plotësoheshin kushtet”, u shpreh Malaj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075399875640869
array(1) { ["section"]=> string(71) "arben-malaj-negociatat-do-te-hapen-gjermania-do-ta-binde-francen-182209" }