Ardi Veliu merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të SEPCA-s, EUROPOL-i prezanton raportin mbi fenomenet kriminale

Publikuar tek: aktualitet, më 12:08 20-04-2018 Ardi Veliu merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të SEPCA-s, EUROPOL-i prezanton raportin mbi fenomenet kriminale Ardi Veliu

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu mori pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Shoqatës së Shefave të Policisë të Europës Juglindore (Southeast Europe Police Chiefs Association – SEPCA), të mbajtur në Ohër të Maqedonisë.

Në këtë event ishin të pranishëm drejtuesit e Policive të rajonit si dhe Koordinatorët kombëtarë të vendeve anëtare të SEPCA-s. Morën pjesë gjithashtu përfaqësues të EUROPOL-it, IOM-it, Departamentit për Sigurinë Publike në Itali, IPA-s, Sekretariatit të IISG-së, si edhe organizatave të tjera.

Ministri i Brendshëm i Maqedonisë Oliver Spasovski vlerësoi kontributin e rëndësishëm të SEPCA-s, për rritjen e parametrave dhe standardeve të sigurisë në gjithë rajonin që përfshin vendet e Evropës Juglindore. Pjesëmarrësit në Asamble diskutuan mbi mundësinë e forcimit të bashkëpunimit ndërmjet strukturave të SEPCA-s dhe strukturave të EUROPOL-it, me qëllim përgatitjen në të ardhmen, të dokumentit strategjik të SEPCA-s të quajtur 'Sistemi i Menaxhimit të Informacionit' (Management Information System – MIS).

Përfaqësuesi i EUROPOL-it prezantoi raportin e përgatitur nga EUROPOL-i, mbi disa nga fenomenet kryesore kriminale, të cilat cenojnë rendin dhe sigurinë publike të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Të pranishmit vlerësuan gjithashtu shkëmbimin shumë të mirë të informacionit, që ekziston mes të gjithë strukturave policore, të cilat janë anëtare dhe përfaqësohen në SEPCA, si dhe mbi mundësitë për rritjen dhe forcimin e bashkëpunimit policor rajonal në të ardhmen, në kuadër të kësaj nisme.

Drejtori i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, pati një takim të veçantë me Drejtorin e Përgjithshëm të Byrosë për Sigurinë Publike të Maqedonisë, Lazo Velkovski. Gjatë takimit u diskutua mbi forcimin e bashkëpunimit në luftën kundër krimit të organizuar, trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike, luftës kundër terrorizmit, etj.

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasen me murin, plagosen keq të rinjtë, janë në gjendje të rëndë
Me VIDEO, çfarë po dëshmon një nga kuksianët e arrestuar në Gjykatën e Shkodrës »
Article Logic
Execution time: 0.010753154754639
array(1) { ["section"]=> string(120) "ardi-veliu-merr-pjese-ne-asamblene-e-pergjithshme-te-sepca-s-europol-i-prezanton-raportin-mbi-fenomenet-kriminale-117612" }