Argjentina hedh poshtë projektligjin për legalizimin e abortit, policia s'përmban dot turmën

Publikuar tek: bota, më 11:17 09-08-2018 Argjentina hedh poshtë projektligjin për legalizimin e abortit, policia s'përmban dot turmën Argjentine

Senati i Argjentinës votoi kundër legalizimit të abortit, në votimin që u mbajt sot në mëngjes, duke shuar shpresat e atyre që ishin pro-abortit.

 

Senati e hodhi poshtë propozimin e propozuar me  38  vota kundër dhe 31 pro , me dy abstenime dhe një mungesë.

Projektligji, i cili nxiti debat kontestues, do t’i lejonte gratë të abortonin një shtatzani  në 14 javët e para të saj. Ligjet aktuale lejojnë procedurën vetëm në rastet e përdhunimit, ose kur shëndeti i nënës është në rrezik.

Shumë protestues kishin dalë në rrugët e Buenos Ajres-it. Turma ishte e ndarë në dy pjesë ,njëra anë  ishte dakord që projektiligji të votohej ndërsa ana tjetër e kundërshtonte atë.

 U deshën forca të shumta policie të mbanin nën kontroll turmat e mëdha të njerëzve.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0123610496521
array(1) { ["section"]=> string(98) "argjentina-hedh-poshte-projektligjin-per-legalizimin-e-abortit-policia-s-permban-dot-turmen-130589" }