Arkeologët egjiptianë zbulojnë varre të reja dhe gjejnë 50 mumje, mes tyre 12 fëmijë (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 20:11 02-02-2019 Arkeologët egjiptianë zbulojnë varre të reja dhe gjejnë 50 mumje, mes tyre 12 fëmijë (FOTO) Foto: AFP

50 mumje të cilat datojnë që nga Epoka e Ptolemeut janë gjetur nga arkeologët egjiptianë.

Mumjet, nga të cilat 12 ishin fëmijë, u gjetën në katër dhoma varrimi 9 metër të thella, në zonën e Tuna El-Gebel në Minya, në jug të kryeqytetit Kajro.

Sipas Ministrisë së Antikiteteve të Egjiptit, disa prej trupave ishin të mbështjellë me lino, ishin të vendosur në arkivole me gurë ose sarkofagë prej druri, ndërsa identitetet e tyre janë të panjohura.

E vetmja gjë që dihet është se trupat e personave të gjetur, kanë qenë drejtues të rëndësishmë të kohës, ndërkohë që vendasit nuk përjashtojnë mundësinë e një varri të një familjeje të shtresës së mesme, shkruan BBC.

FOTO: AFP
_105456815_mediaitem105456814.jpg

_105456811_mediaitem105456810.jpg

_105455919_mediaitem105455918.jpg

_105456683_mediaitem105456682.jpg

_105457031_mediaitem105457030.jpg

_105456687_mediaitem105456686.jpg

NEWSBOMB.AL

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020328998565674
array(1) { ["section"]=> string(95) "arkeologet-egjiptiane-zbulojne-varre-te-reja-dhe-gjejne-50-mumje-mes-tyre-12-femije-foto-151324" }