Arkeologët zbulojnë fortesën e epokës së bronzit, 4 herë më të madhe se Troja

Publikuar tek: bota, më 17:12 11-08-2015 Arkeologët zbulojnë fortesën e epokës së bronzit, 4 herë më të madhe se Troja

Dikur Troja mendohet se shtrihej në një hapësirë prej 29 hektarësh e rrethuar nga murre rreth 9 metra të lartë. Po duket se zbulimi i fundit në Turqi ia jep “trofeun” e fortesës më të madhe një sajti pranë liqenit Gölmarmara.

“Ky vend është 4 herë më i madhe se Troja, dhe është fortesa e epokës së bronzit më e madhe në hapësirën e Egjeut”, ka thënë Sinan Ünlüsoy nga Universiteti Yasar.

Fortesa është përmendur në tekstet Hitite dhe është e gjashta më e madhja e ndërtuar nga perandoria Lidiane. Zbulimi i bë nga 42 arkeologë nga mbarë bota.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021008968353271
array(1) { ["section"]=> string(82) "arkeologet-zbulojne-fortesen-e-epokes-se-bronzit-4-here-me-te-madhe-se-troja-18191" }