Arkeologët zbulojnë varrin e “Babagjyshit”

Publikuar tek: bota, më 17:15 04-10-2017 Arkeologët zbulojnë varrin e “Babagjyshit”

Një grup arkeologësh në Turqi besojnë se kanë zbuluar varrin e Santa Klausit, shenjtori që frymëzoi personazhin fiktiv të Babagjyshit të Vitit të Ri.

Varri është zbuluar poshtë një Kishe antike në Demre, në jug të Turqisë dhe besohet se i përket Shën Nikollës.

xgfwergswgfegeg.jpg

Demre, e njohur më parë si Myra, në provincën e Antalias besohet të jetë vendi i lindjes së shenjtorit në shekullin e katërt.

geretrh45h4h.jpg

Cemil Karabayram, kreu i grupit arkeologjik tha se zbulimi u krye me anë të teknologjisë së rezeve, që nxorri në pah zguvat boshe poshtë Kishës.

“Varri nuk është dëmtuar aspak, por është shumë e vështirë të arrijmë poshtë pasi dyshemeja e Kishës është e shtruar me mozaikë’, tha ai.

tfhrthfgnht6j56j.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013572931289673
array(1) { ["section"]=> string(46) "arkeologet-zbulojne-varrin-e-babagjyshit-94724" }