Arkeologu shumë pranë zbulimit të varrit legjendar të Nefertitit

Publikuar tek: bota, më 21:51 11-08-2015 Arkeologu shumë pranë zbulimit të varrit legjendar të Nefertitit

Një arkeolog anglez ka thënë se mund te jetë shumë pranë një prej zbulimeve më të mëdha në histori, atë të varrit legjendar të mbretëreshës së Egjiptit, Nefertit.

Egjiptologu Nicholas Reeves tha se pas skanimit me rreze të varrit të Tutankhamit në Luginën e Mbretërve, në murret e tij janë dalluar disa të çara që mund të jenë shenja e hyrjes së një tuneli që të çon te varri i nënës së Tutankhamit, Nefertiti.

skema.jpg

Ai tha dhomat e varrit të Tutankhamit duket se janë ndërtuar pa shumë përkujdesje dhe murret e tyre fshehin kalimin në disa dhoma të tjera sektere, ashtu si edhe tregohet në skemën me ngjyrë të verdhë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010242938995361
array(1) { ["section"]=> string(70) "arkeologu-shume-prane-zbulimit-te-varrit-legjendar-te-nefertitit-18211" }