“Aromë lufte”, SHBA dërgon drejt Koresë superavionë

Publikuar tek: bota, më 10:38 04-12-2017 “Aromë lufte”, SHBA dërgon drejt Koresë superavionë

Avionë luftarakë amerikanë, ata që nuk kapen me radarë kanë fluturuar mbi Korene e Veriut. Ndërsa kjo e fundit i ka parë si një shtyrje drejt luftës.

Zyrtarë të ushtrisë amerikane thanë se avionëve F22 i janë bashkuar edhe ata F35, të gjithë të pakapshëm nga radari dhe që shënojnë majën e teknologjisë ajrore luftarake amerikane. Numri i saktë nuk dihet, por ekspertët thonë se bëhet fjalë për përqëndrimin më të madh të avionëve të përparuar të brezit të pestë në histori në Kore.

Sakaq, zyrtarë nga SHBA-ja dhe Korea kanë thënë se mundësitë për luftë po rriten.

Pikërisht për këtë arsye, senatori republikan Lindsey Graham i kërkoi Pentagonit që të largojë familjet e personelit ushatarak amerikan nga Korea e Jugut.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nasa zbulon planetin e mistershëm: Nuk e mendonim se mund të ekzistonte diçka e tillë
Vrasja e gazetares me bombë në makinë, arrestohen 8 të dyshuarit e parë »
Article Logic
Execution time: 0.010508060455322
array(1) { ["section"]=> string(55) "arome-lufte-shba-dergon-drejt-korese-superavione-101895" }