'Arratisjet' nga Gjirokastra për shkak të urisë, publikohen RADIOGRAMET e drejtuesve komunist: Të forcojmë kufirin

Publikuar tek: aktualitet, më 20:54 19-01-2019 'Arratisjet' nga Gjirokastra për shkak të urisë, publikohen RADIOGRAMET e drejtuesve komunist: Të forcojmë kufirin

Për shkak të urisë në zonën e Gjirokastrës në fillim të vitit 1947, ishin shtuar rastet e arratisjeve drejt Greqisë, por edhe Amerikës, duke ngitur kështu alarmin për regjimin komunist, pasi arratisja konsiderohej si një prej krimeve politike më të dënueshme.

Arkiva online e viktimave të komunizmit, Kujto.al, ka sjellë të plota dy radiograme të shkëmbyera mes drejtuesve të Partisë Komuniste, Manush  Myftiu në Tiranë dhe Mihal Bishës në Gjirokastër, të cilët propozojnë të forcohej kufiri, të mbahej sekret ky fenomen dhe të furnizoheshin me bereqet e ushqime gjithë zona, për të frenuar disi arratisjet.

Screenshot_4.png
Screenshot_5.png
Screenshot_6.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Meta takim me përfaqësuesit e shoqatës 'Tirana': Mbrojtja dhe promovimi i vlerave të trashëgimisë prioritet madhor
Të akuzuar për vrasje, ekstradohen drejt vendeve të BE dy shqiptarët »
Article Logic
Execution time: 0.011919975280762
array(1) { ["section"]=> string(117) "arratisjet-nga-gjirokastra-per-shkak-te-urise-publikohen-radiogramet-e-drejtuesve-komunist-te-forcojme-kufirin-149493" }