Arrestime të reja në Bruksel, planifikonin sulme të përgjakshme

Publikuar tek: bota, më 17:53 25-03-2016 Arrestime të reja në Bruksel, planifikonin sulme të përgjakshme

Gjatë bastisjeve në shumë pjesë të Brukselit janë arrestuar edhe gjashtë persona të tjerë. Gjithnjë e më e qartë se terroristët kishin në plan sulme shumë më të përgjakshme.

Seria e sulmeve në Bruksel, me qindra viktima, mund të kishte qenë edhe shumë më e përgjakshme. Televizionet VRT dhe RTBF njoftojnë se i arrestuari Salah Abdeslam, i vrari gjatë një bastisje Mohamed Belkaid dhe një person tjetër planifikonin një gjakderdhje edhe më të madhe. Abdeslam akuzohet për përgatitjen e sulmeve në Paris, ku janë vrarë në vende të ndryshme 130 persona, shkruan DW.

Autoritetet belge njoftojnë për arrestime të tjera

Prokuroria belge ka kumtuar se janë arrestuar edhe gjashtë persona të tjerë. Siç thuhet, arrestimet janë bërë në disa pjesë, ku planifikoheshin sulme. Gjatë ditës së premte duhet të vendoset se çfarë do të ndodhë me të arrestuarit. Agjencia Belga njofton se në arrestime kanë marrë pjesë forca speciale të pajisura edhe me helikopterë. Tre persona janë arrestuar në afërsi të godinës së Prokurorisë në qendër të Brukselit.

Të martën në Bruksel janë vrarë si pasojë e disa shpërthimeve 31 njerëz dhe janë plagosur 300 të tjerë. Atentatori në metro Khalid El Bakraoui duket se nuk ka qenë vet. Kamerat për vëzhgime tregojnë edhe një person tjetër me një çantë në dorë. Është pak e besueshme që ky person të jetë vrarë gjatë shpërthimeve.

Ishin pesë vrasës?

Policia është duke hetuar edhe njerëz nga sfondi i sulmit në aeroport. Mendohet se ka pasur gjithsej pesër persona që kanë marrë pjesë në sulme. Tre atentatorët kamikazë kanë qenë shtetas belgë dhe kanë pasur lidhje me sulmet në Paris. Bëhte fjalë për vëllezërit Ibrahim (29) dhe Khalid (27) El Bakraoui dhe 24-vjeçarin Najim Laachraoui.

Khalid El Bakraoui është në kërkim nga dhjetori, sepse në Paris kishte marrë një banesë me emër fals, të cilën e kanë shfrytëzuar terroristët. Vëllai i tij Ibrahim El Bakraoui është arrestuar në korrik të vitit 2015 dhe është larguar nga Turqia për në Amsterdam. Asokohe ai nuk ishte në të dhënat holandeze dhe ndërkombëtare për terrorizëm, ndaj nuk është arrestuar.

Ibrahim El Bakraoui është dënuar në vitin 2010 në Belgjikë me një dënim të gjatë me heqje lirie, por është liruar para kohe. Në qershor të vitit 2015 është arrestuar në kufirin turko-sirian. Presidenti Recep Tayyip Erdogan thotë se Turqia ka paralajmëruar se ai ishte "një luftëtar terrorist".

Dorëheqjet e ofruara

Por edhe pas kthimit në Belgjikë ai nuk arrestohet. Për shkak të lëshimeve të mundshme në rastin e Ibrahim El Bakraoui, ministri i Brendshëm Jan Jambon dhe ai i Drejtësisë Koen Geens kanë ofruar dorëheqjen. Por kryeministri belg Charles Michel i ka refuzuar këto dorëheqje.

Në Bruksel të enjten ka pasur bastisje të reja, por deri tani nuk njoftohet për arrestime. Ndërkohë është ulur prej katër në tre shkalla e rrezikut nga terrorizmi. Por fluturimet ndërkombëtare nga Brukseli janë shtyrë deri të dielën.

Shtohen masat e sigurisë në Frankfurt

Më aeroportin më të madh gjerman, në Frankfurt janë forcuar masat e sigurisë në javën e festave të Pashkëve. Por ekspertët thonë se deri tani nuk ka nevojë për shtyrje të ndeshjes Gjermani-Angli të shtunën në Berlin. Ndërsa ministri i Jashtëm amerikan John Kerry pritet të premten në Bruksel. Kerry dhe kryeministri Charles Michel do të takohen edhe me njerëz të rëndomtë, të cilëve do t'u shprehin ngushëllime për sulmet e fundit terroriste.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vritet numri dy i ISIS, Muhammad Mustafa al-Qaduli
Shpërthen kamikazi, 26 të vdekur, dhjetëra të plagosur »
Article Logic
Execution time: 0.0086350440979004
array(1) { ["section"]=> string(68) "arrestime-te-reja-ne-bruksel-planifikonin-sulme-te-pergjakshme-36008" }