Arrestimi i 4 punonjësve të INUV, Gjykata rrëzon kërkesën e Prokurorisë

Publikuar tek: aktualitet, më 14:39 03-05-2015 Arrestimi i 4 punonjësve të INUV, Gjykata rrëzon kërkesën e Prokurorisë

Gjykata e ka shpallur të paligjshëm arrestimin e 4 punonjësve të Inspektoriatit Ndërtimor Urbanistik Vendor të arrestuar 2 ditë më parë për shkak të dhunimit dhe fyerjes të një shtetasi me inisialet J.R, si dhe ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë për pezullimin nga detyra të inspektorëve.

Por INUV ka bërë kallëzim penal për punonjësit e Komisariatit nr.1 në Tiranë, pasi sipas tyre kanë kryer veprime arbitrare. “Insepktorët nëpërmjet veprimeve arbitrare në lokalin e shtetasit J.R, 37 vjeç, banues në Tiranë, kërkuan shpjegime për mos zbatimin proces verbalit të përpiluar prej tyre, për heqjen e disa inerteve te hedhura nga komshiu shtetasi SH.B që po kryhen rregullime dhe më pas u konfliktuan duke e fyer e goditur këtë shtetas”, thuhej në njoftimin epolicisë pas arrestimit.

INUV është institucion nën administrimin e Bashkisë së Tiranës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Unioni i Gazetarëve: Mediat nuk respektojnë kontratat, gazetarët deri në 6 muaj pa paga
Çështja “Gjika”, Prokuroria rekurs në Gjykatën e Lartë: Nuk janë çmuar prova të rëndësishme »
Article Logic
Execution time: 0.01233696937561
array(1) { ["section"]=> string(76) "arrestimi-i-4-punonjesve-te-inuv-gjykata-rrezon-kerkesen-e-prokurorise-10276" }